Fizjoterapia uroginekologiczna

Zakres terapii:

– blizna po nacięciu lub pęknięciu krocza oraz cięciu cesarskim
– rozejście mięśnia prostego brzucha
– obniżenie narządu rodnego, pęcherza i odbytnicy
– nietrzymanie moczu lub stolca
– pęcherz nadreaktywny
– bolesne miesiączki
– bolesne współżycie
– endometrioza
– wulwodynia
– hemoroidy
– rehabilitacja po operacji w obrębie jamy brzusznej
– dolegliwości bólowe w ciąży
– masaż kobiet w ciąży
– przygotowanie do porodu.
Terapie u kobiet w ciąży prowadzę tylko w przypadku jeżeli przebieg ciąży jest prawidłowy.


Jak wygląda wizyta?

Na wizycie przeprowadzam szczegółowy wywiad. Pytam o ciążę, poród, połóg, o miesiączkę, mikcję, defekację, o operacje. Oceniam postawę ciała, oddech, napięcie mięśni brzucha oraz mięśni dna miednicy. Sprawdzam czy występuje rozejście mięśnia prostego brzucha, blizny w obrębie jamy brzusznej, odcinek lędźwiowy kręgosłupa, stawy krzyżowo-biodrowe i wiele innych rzeczy w zależności od problemu z jakim zgłasza się Pacjentka.

Jeżeli Pacjentka wyraża zgodę na badanie per vaginam sprawdzam czy potrafi prawidłowo wykonać skurcz mięśni dna miednicy. Jeżeli skurcz jest nieprawidłowy, uczę jak go zrobić. W gabinecie posiadam również urządzenie do elektrostymulacji i biofeedbacku, stosuję je jeżeli po instruktażu Pacjentka nadal nie potrafi wykonać skurczu. W badaniu wewnętrznym oceniam również napięcie mięśni oraz blizny po pęknięciu/ nacięciu krocza.

Terapię dobieram w zależności od tego co wyjdzie w badaniu. Jeżeli blizny wymagają pracy to je mobilizuję i pokazuję jak to samodzielnie robić w domu. Jeżeli mięśnie są nadmiernie napięte to rozluźniam je, jeżeli osłabione to dobieram odpowiednie ćwiczenia i Pacjentka sama ćwiczy w domu. Na wizycie opowiem również o profilaktyce.

Wizyty odbywają się raz, maksymalnie dwa razy w miesiącu.
Długość terapii uzależniona jest od dolegliwości, np. ból przy współżyciu spowodowany blizną na kroczu to najczęściej 2-3 wizyty. Osłabione mięśnie dna miednicy, nietrzymanie moczu – tu terapia będzie dłuższa i uzależniona od zaangażowania Pacjentki, bo żeby był efekt trzeba REGULARNIE ćwiczyć